UWAGA!!! TERMIN NABORU WNIOSKÓW na 2024 ROK PRZEDŁUŻONY DO 27.09.2024!!!

W związku ze zmianą terminu naboru wniosków na 2024 rok, rozstrzygnięcie konkursu i podpisanie umów odbędzie się w terminie późniejszym. Realizacja grantów rozpocznie się od dnia 15.10.2024r. 

REGULAMIN UCZESTNICTWA W KONKURSIE GRANTOWYM „AkTYwny Wolontariat”

 

Priorytet 1. Aktywizacja młodzieży w samorządach edycja 2024.

 

Konkurs dla młodzieżowych Rad Samorządowych, Samorządów Studenckich i Szkolnych

Konkurs realizowany jest w ramach projektu „FUNDUSZU MŁODZIEŻOWEGO 2024 (Priorytet 1)” we współpracy z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, z którego pochodzą środki ten cel.

 

I. Słowniczek pojęć

Beneficjent – osoba realizująca projekt grantowy/Realizator.

Coach - doświadczona osoba wyznaczona przez Organizatora pełniąca funkcje doradcze przy realizowanych projektach.

Grant – środki finansowe, które Operator na podstawie Umowy o powierzenie Grantu powierzył Realizatorowi realizację zadań służących osiągnięciu celu Projektu.

Grupa nieformalna – troje lub więcej osób wspólnie realizujących lub chcących realizować działania w sferze pożytku publicznego, nieposiadające osobowości prawnej.

Komisja konkursowa – zespół powołanych przez organizatora ekspertów uprawnionych do dokonania oceny merytorycznej zgłaszanych wniosków.

Konkurs Grantowy – nabór prowadzony przez Operatora w celu wyłonienia Realizatorów.

Operator – Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Rada Młodzieżowa – Młodzieżowa rada jest ustawowo przewidzianym organem samorządowym młodzieży, który: reprezentuje interesy młodzieży wobec organów samorządowych, wdraża młodzież w mechanizm działania struktur samorządowych, działa na rzecz integracji i współpracy środowisk młodzieżowych.

Realizator – podmiot uprawniony do udziału w Konkursie, wybrany w procesie otwartego naboru, ogłoszonego przez Operatora, który realizuje Projekt Grantowy na podstawie Umowy o powierzenie Grantu.

Regulamin – niniejszy Regulamin.

Samorząd Studencki – organizacja działająca w Polsce w oparciu o Ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574).

Samorząd Uczniowski - zrzeszenie uczniów danej szkoły (klasy) powoływane w celu rozwiązywania zadań dotyczących życia szkolnego uczniów.

Wniosek – wniosek grantowy (którego wzór stanowi załącznik nr? Wpisać właściwe)

Wnioskodawca – podmiot aplikujący o Grant na realizację Projektu Grantowego.

 

II. Informacje ogólne

Niniejszy Regulamin określa szczegółowe zasady powierzania Grantów w ramach Konkursu Grantowego.

Instytucją zarządzającą w ramach niniejszego projektu jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Celem realizacji projektu “AkTYwny wolontariat na start” na lata 2024 -2026, jest aktywizacja Samorządów Uczniowskich szkół ponadpodstawowych i Studenckich uczelni wyższych z terenów województwa śląskiego i małopolskiego należących do Diecezji Sosnowieckiej poprzez tworzenie Młodzieżowych Klubów Wolontariatu, a także aktywizacja Młodzieżowych Rad działających przy samorządach w zakresie wolontariatu. Realizacja projektu obejmuje również aktywizację wyżej wymienionych organizacji W ramach projektu Rady i Samorządy zostaną objęte opieką coacha, który pełni funkcję wpierającą w podejmowaniu i realizacji działań o charakterze wolontariackim. Realizowane wsparcie obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym i animacyjnym. Każda z grup zyskuje odpowiednie zaplecze merytoryczne i wsparcie księgowej. Zarówno Koła, jak i Młodzieżowe Rady opracowują harmonogram działań. W ramach dofinansowania organizacje zyskują środki na szkolenia dla członków Klubu Wolontariatu i wolontariuszy, a także na promocję. Na podstawie opracowanego harmonogramu uzyskują Grant, który pozwoli im na realizację przedstawionych w harmonogramie inicjatyw.

Celem projektu “AkTYwny wolontariat na start” jest umożliwienie młodym osobom w wieku 16-30 lat, jednakże w razie konieczności ramy wiekowe zostaną poszerzone. W projekcie mogą brać udział zarówno kobiety jak i mężczyźni. Projekt jest też skierowany do osób niepełnosprawnych, które będą miały zapewnioną pomoc przy udziale w projekcie. Planowana inicjatywa ma na celu tworzenie kół wolontariatu dla uczniów szkół ponadpodstawowych, dla studentów i doktorantów, które staną się uzupełnieniem działań podejmowanych do tej pory przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej

Granty w edycji na 2024 są przyznawane w dwóch odrębnych ścieżkach:

 

Ścieżka 1. Tworzenie i aktywizacja rad młodzieżowych.

W ramach małego Grantu Młodzieżowe Rady działające przy jednostkach samorządu terytorialnego z terenów województwa śląskiego i małopolskiego wchodzące należących do Diecezji Sosnowieckiej opracowują harmonogram działań o charakterze wolontariackim i charytatywnym. W ramach przyznanego Grantu otrzymują dofinansowanie na zorganizowanie działalności organizacji o ww. charakterze. Podjęte inicjatywy pozwolą im na i integrację z organizacjami/ społecznościami, z którymi zaplanują swoje długoterminowe działania, a także na odpowiednie przygotowanie do zorganizowania i koordynowania działań oraz podjęcia szkolenia z zakresu pomocy ukierunkowanej na wybraną grupę docelową. Grant pozwala także na podjęcie działań o charakterze promocyjnym i integracyjnym. Uzyskanie Grantu pozwala także na zabezpieczenie zaplecza materialnego organizacji koniecznego realizacji zadania. W ramach realizacji Grantu Młodzieżowa Rada może zorganizować od 5 do 10 wydarzeń o charakterze charytatywnym.

 

Ścieżka 2. Aktywizacja Samorządów Uczniowskich i Studenckich.

W ramach małego Grantu nowopowstałe Młodzieżowe/Studenckie Koła Wolontariatu opracowują harmonogram działań o charakterze wolontariackim i charytatywnym. W ramach Grantu mogą otrzymać dofinansowanie na zorganizowanie działalności organizacji o ww. charakterze. Podjęte działania pozwolą im na wybór grupy docelowej i integrację z organizacjami/ społecznościami, z którymi zaplanują swoje długoterminowe działania. Organizacja zyska odpowiednie przygotowanie do zorganizowania i koordynowania działań oraz podjęcia szkoleń z zakresu pomocy ukierunkowanej na wybraną grupę docelową. Grant pozwala także na podjęcie działań o charakterze promocyjnym i integracyjnym. Uzyskanie Grantu pozwala także na zabezpieczenie zaplecza materialnego organizacji koniecznego realizacji zadania.

 

III. Zakres konkursu

  1. Celem Konkursu jest wyłonienie autorskich projektów realizowanych przez wolontariuszy na rzecz rozwoju społeczności lokalnych oraz wzmacniania inicjatyw wolontariackich.
  2. Cele szczegółowe to:
    1. Aktywizacja Samorządów Uczniowskich szkół ponadpodstawowych i Studenckich uczelni wyższych z terenów województwa śląskiego i małopolskiego należących do Diecezji Sosnowieckiej poprzez tworzenie Młodzieżowych Rad Wolontariatu przy współpracy z Caritas Diecezji Sosnowieckiej oraz wsparcie inicjatyw zmierzających do tworzenia działań zgodnych z celami projektu. wsparcie oddolnych działań wolontariackich na rzecz dobra wspólnego i lokalnej społeczności.
    2. Pomoc w zaistnieniu przedsięwzięciom realizowanym przez samorządy uczniowskie dla wspólnot lokalnych oraz wsparcie inicjatyw realizowanych przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
    3. Zwiększenie potencjału i trwałości młodzieżowych organów przy jednostkach samorządu terytorialnego w województwie śląskim i małopolskim.
    4. rozwój i wzmacnianie kompetencji wolontariackich,
    5. promocja wolontariatu i idei Narodowego Instytutu Wolności.
  3. Oczekiwane rezultaty:
    1. promocja programu Narodowego Instytutu Wolności,
    2. promocja działań o charakterze wolontariackim na terenie woj. małopolskiego i woj. śląskiego,
    3. promocja podejmowanych działań prospołecznych przez wolontariuszy,
    4. rozwijanie inwencji twórczej, kreatywności i aktywności,
    5. motywowanie społeczności lokalnych, grup nieformalnych do podejmowania aktywności na rzecz własnego środowiska lokalnego,
    6. tworzenie klimatu sprzyjającego realizacji przez grupę własnych inicjatyw,
    7. promocja idei wolontariatu.
  4. Obszar terytorialny realizowanych projektów obejmuje tereny województwa śląskiego i małopolskiego należące do Diecezji Sosnowieckiej.

 

IV. Adresaci konkursu:

  1. Grupę docelową stanowią Rady Młodzieżowe wszelkich szczebli, Samorządy Studenckie działające przy uczelniach wyższych, a także Samorządy Uczniowskie działające przy szkołach ponadpodstawowych z terenów województwa śląskiego i małopolskiego należących do Diecezji Sosnowieckiej.
  2. Przewidziany wiek uczestników projektu 16-30 lat (w uzasadnionej sytuacji ramy wiekowe mogą zostać poszerzone). Projekt jest skierowany zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, a także osób niepełnosprawnych, które uzyskają potrzebne wsparcie przy realizacji projektu i zadań z niego wynikających.
  3. Działają w ramach organizacji zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200001057/U/D20201057Lj.pdf)
  4. Osoby w młodzieżowej radzie muszą spełnić poniższe warunki:
  5. a) muszą być członkami tej samej społeczności szkolnej/akademickiej wszystkich szczebli.
  6. b) chcą podjąć działania, aby aktywizować istniejącą/utworzyć nową młodzieżową radę w swojej szkole/uczelni.
  7. Jedna osoba może być członkiem tylko jednej rady.
  8. Każda Grupa Nieformalna musi posiadać swojego koordynatora, który w jej imieniu będzie ubiegał się o wsparcie grantowe i nadzorował jej pracę za zgodą organu zarządzającego szkołą/uczelnią.

 

V. Warunki formalne:

  1. AkTYwny Wolontariat” dla Rad Młodzieżowych:
    1. W ramach Grantu Rady Młodzieżowe działające przy jednostkach samorządu terytorialnego z terenów województwa śląskiego i małopolskiego należących do Diecezji Sosnowieckiej mogą otrzymać dofinansowanie na stworzenie i promocję organizacji o charakterze wolontariackim – Młodzieżowe Koła Wolontariatu – wysokości dwudziestu dwóch tysięcy trzystu dwudziestu złotych (22 320zł)
    2. Młodzieżowe Rady opracowują harmonogram działań o charakterze wolontariackim i charytatywnym. Przedstawiony plan działań ma pozwolić na odpowiednie przygotowanie do zorganizowania działań, a także ich przeprowadzenie, skoordynowanie i promocję.
    3. Harmonogram zadań uwzględnia zorganizowanie działalności organizacji, zapewnienie jej odpowiedniego zaplecza materialnego, obejmuje szkolenia z zakresu niesienia pomocy określonej grupie docelowej, a także działania o charakterze promocyjnym i integracyjnym.
    4. Warunkiem koniecznym do uzyskania Grantu jest zaplanowanie i uwzględnienie w harmonogramie, co najmniej 5 a maksymalnie 10 działań o charakterze wolontariackim/charytatywnym.
    5. Młodzieżowe Koła Wolontariatu w ramach Grantu podejmują współpracę z coachem, który służy im radą, wsparciem i organizuje spotkania z nimi.
    6. Młodzieżowe Rady wskazują celowość planowanych działań i wydatków, a także wskazują planowane efekty.
    7. Rada Młodzieżowa działająca przy lokalnych samorządach realizuje i rozlicza Grant w ramach przygotowanego harmonogramu opartego na określonej grupie docelowej.
    8. Rada Młodzieżowa realizuje wniosek na terenie właściwego dla siebie samorządu lub w uzasadnionych przypadkach we współpracy z kilkoma samorządami.
    9. Na zakończenie Rada Młodzieżowa przygotowuje sprawozdanie merytoryczne i finansowe uwzględniające czy osiągnięte rezultaty.
    10. W ramach Grantu Rady mogą uzyskać wsparcie na organizację wydarzeń i akcji o charakterze charytatywnym.
    11. Grant nie może zostać przekazany w postaci bezpośredniej pomocy finansowej.
  2. „Wolontariat na start” dla Samorządów Studenckich i Uczniowskich:
    1. W ramach Grantu Samorządy Studenckie działające przy szkołach wyższych z terenów województwa śląskiego i małopolskiego należących do Diecezji Sosnowieckiej, a także Samorządy Uczniowskie działające przy szkołach ponadpodstawowych z terenów województwa śląskiego i małopolskiego należących do Diecezji Sosnowieckiej mogą otrzymać dofinansowanie na stworzenie, promocję organizacji, a także podjęcie działań o charakterze wolontariackim – Młodzieżowe Koła Wolontariatu: dwudziestu dwóch tysięcy trzystu dwudziestu złotych (22 320zł)
    2. Samorządy opracowują harmonogram działań o charakterze wolontariackim i charytatywnym. Przedstawiony plan działań ma pozwolić na odpowiednie przygotowanie do zorganizowania działań, a także ich przeprowadzenie, skoordynowanie i promocję.
    3. Harmonogram zadań uwzględnia zorganizowanie działalności organizacji, zapewnienie jej odpowiedniego zaplecza materialnego, obejmuje szkolenia z zakresu niesienia pomocy określonej grupie docelowej, a także działania o charakterze promocyjnym i integracyjnym.
    4. Warunkiem koniecznym do uzyskania Grantu jest zaplanowanie i uwzględnienie w harmonogramie, co najmniej 3 a maksymalnie 5 działań o charakterze wolontariackim/charytatywnym.
    5. Młodzieżowe Koła Wolontariatu w ramach Grantu podejmują współpracę z coachem, który służy im radą, wsparciem i organizuje spotkania z nimi, biorą udział w zaplanowanych przez Organizatora szkoleniach i wyjazdach, na bieżąco współpracują z psychologiem.
    6. Samorządy wskazują celowość planowanych działań i wydatków, a także wskazują planowane efekty.
  • „AkTYwny Wolontariat” dla Samorządów Studenckich i Uczniowskich, przy których powstały Młodzieżowe Koła Wolontariatu
  • W ramach małego Grantu nowopowstałe Młodzieżowe Koła Wolontariatu z terenów województwa śląskiego i małopolskiego należących do Diecezji Sosnowieckiej opracowują harmonogram dodatkowych działań o charakterze wolontariackim/ charytatywnym, na które mogą pozyskać dofinansowanie wysokości: dziewięciu tysięcy złotych (9 000zł) w roku 2024 i dziesięciu tysięcy złotych (10 000zł)  na rok 2025 i 2026. 
  • Dodatkowe działania mogą mieć charakter integracyjny, pomocowy, edukacyjny, promocyjny.
  • Grant nie może zostać przekazany w postaci bezpośredniej pomocy finansowej.

 

VI. Podmioty uprawnione do udziału w konkursie

  1. O przyznanie dofinansowania w ramach dotacji mogą ubiegać się:
    1. Rady Młodzieżowe działające przy jednostkach samorządów terytorialnych wszelkich szczebli z terenu województwa śląskiego i małopolskiego – ścieżka „AkTYwny Wolontariat” dla Rad Młodzieżowych”
    2. Samorządy Studenckie działające przy wyższych uczelniach z terenów województwa śląskiego i małopolskiego wchodzące należących do Diecezji Sosnowieckiej – „Wolontariat na start” i „AkTywny Wolontariat” dla samorządów
    3. Samorządy Uczniowskie działające przy Szkołach Ponadpodstawowych z terenów województwa śląskiego i małopolskiego wchodzące należących do Diecezji Sosnowieckiej - „Wolontariat na start” i „AkTywny Wolontariat” dla samorządów

VII. Ilość wniosków.

  1. Każda młodzieżowa Rada/Samorząd może być reprezentowane tylko przez jedną grupę osób i może złożyć: maksymalnie jeden wniosek wspierający działalność tej młodzieżowej rady.
    1. W przypadku Rad Młodzieżowych, reprezentowanych tylko przez jedną grupę osób -maksymalnie jeden wniosek w ramach Konkursu.
    2. W przypadku Samorządów Studenckich – maksymalnie dwa wnioski w ramach Konkursu.
    3. W przypadku Samorządów Uczniowskich – maksymalnie dwa wnioski w ramach Konkursu.
    4. W przypadku złożenia większej ilości wniosków niż to jest przewidziane w regulaminie, pod ocenę brany będzie ten, który jako pierwszy wpłynął do Operatora.

VIII. Harmonogram konkursu:

  1. Przyjmowanie wniosków zarówno w ścieżce 1 i 2:
  • I edycja 2024: od 01.07.2024
  • II edycja 2025: od 01.10.2024
  • III edycja 2026: od 01.10.2025
  1. Zakończenie naborów wniosków w ścieżce 1 i 2:
  • I edycja 2024: do 31.08.2024
  • II edycja 2025: do 31.10.2024
  • III edycja 2026: do 31.10.2025
  1. Rozstrzygnięcie konkursu wniosków w ścieżce 1 i 2: 
  • I edycja 2024: od 15.09.2024
  • II edycja 2025: od 15.12.2024
  • III edycja 2026: od 15.12.2025
  1. Podpisanie umowy 14 dni od ogłoszenia.

IX. Sposób składania wniosków

  1. Termin naboru wniosków zarówno w ścieżce 1 i 2: patrz punkt VIII.
  2. Wnioskodawca uzupełnia w języku polskim Wniosek, który stanowi załącznik do niniejszego Regulaminu.
  3. Wnioski złożone w innym wzorze nie będą rozpatrywane.
  4. Wniosek musi być realizowany przez młodzieżową grupę nieformalną przy wsparciu koordynatora z zachowaniem harmonogramu pracy.
  5. Wniosek musi uwzględniać realizację zaplanowanych inicjatyw w ramach Grantu.
  6. Projekt musi być zgodny z celami Konkursu.
  7. Za udział w projekcie nie można pobierać opłat od uczestników.
  8. Zabronione jest zgłaszanie inicjatyw sprzecznych z prawem, dobrymi obyczajami, naruszających prawa osób trzecich, nawołujących do dyskryminacji, nienawiści, propagujących spożywanie alkoholu lub innych używek.
  9. Uzupełniony Wniosek musi zostać podpisany przez:
    1. W przypadku Rad Młodzieżowych – przez osobę wskazaną w statucie rady młodzieżowej
    2. W przypadku Samorządów Studenckich działających przy wyższych uczelniach – przez organ upoważniony do podpisywania wniosków i brania udziału w konkursach.
    3. W przypadku Samorządów Uczniowskich działających przy szkołach ponadpodstawowych – przez organ upoważniony do podpisywania wniosków i brania udziału w konkursach.
  10. Złożenie Wniosku w Konkursie następuje poprzez:
    1. Wysłanie podpisanego Wniosku pocztą na adres biura Caritas Diecezji Sosnowieckiej: sosnowiec@caritas.pl
    2. Dostarczenie podpisanego Wniosku osobiście do sekretariatu Caritas Diecezji Sosnowieckiej: 41-200 Sosnowiec, ul. Korczaka 5.
  11. O zakwalifikowaniu do Konkursu decyduje data i godzina wpływu Wniosku do Operatora:
    1. W przypadku wysłania zeskanowanego wniosku mailem, Wniosek musi zostać wysłany najpóźniej do 23.59 ostatniego dnia naboru wskazanego w punkcie VIII.
    2. W przypadku wysłania Wniosku pocztą decyduje data wpływu (a nie data stempla pocztowego) najpóźniej do 15.59 ostatniego dnia naboru wskazanego w punkcie VIII.
    3. W przypadku złożenia Wniosku osobiście – można tego dokonać najpóźniej do 15.59 ostatniego dnia naboru wskazanego w punkcie VIII.
  12. W przypadku wysłania zeskanowanego podpisanego Wniosku mailem, oryginał Wniosku wymagany jest dopiero na etapie podpisywania umowy po zakwalifikowaniu Wniosku do finansowania.

X. Ocena wniosków

  1. Przyznawanie Grantów odbywa się w drodze Konkursu, co oznacza, że złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem środków.
  2. Komisja 5-osobowa składać się będzie z coacha, dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej, księgowej, specjalisty ds. projektów, specjalistę merytorycznego.
  3. Formularze zgłoszeniowe Grantów przesłane do Konkursu będą ocenione pod względem formalnym i merytorycznym przez Komisję Konkursową.
  4. Formularze niekompletne, złożone po terminie lub według innego wzoru uznane zostaną za niespełniające warunków formalnych i nie będą rozpatrywane.
  5. Formularze zgłoszeniowe oceniane będą według następujących kryteriów:
    1. formalne:
      1. formularz został złożony w terminie zgodnym z regulaminem,
      2. wszystkie pola formularza zostały wypełnione kompletnie i czytelnie,
      3. inicjatywa zostanie zrealizowana na terenie diecezji sosnowieckiej
      4. okres realizacji Grantu mieści się w terminach określonych w niniejszym Regulaminie,
      5. budżet nie zawiera błędów rachunkowych,
      6. grupa złożyła tylko jeden formularz zgłoszeniowy,
      7. wniosek został złożony przez grupę wolontariuszy składającą się z min.5 pełnoletnich osób,
      8. wniosek zawiera dane instytucji/organizacji, na rzecz której odbywa się projekt, ewentualnie jej zgodę i dane kontaktowe.
  1. merytoryczne:
    1. promocja idei wolontariatu długoterminowego,
    2. cel, realność i możliwości realizacji Grantów w kontekście potencjału i doświadczenia osób tworzących grupę Realizatorów,
    3. adekwatność zaplanowanych działań do osiągnięcia założonego celu,
    4. zakładane rezultaty,
    5. poziom kreatywności autorskich projektów,
    6. ilość i zakres działań wymagających zaangażowania członków grupy,
    7. zaangażowanie środowiska lokalnego do realizacji Grantu, w tym wolontariuszy,
    8. adekwatność kosztów do planowanych działań.
  1. Ogłoszenie wyników:
    1. Patrz punkt VIII.
    2. Lista zaakceptowanych wniosków zostanie zamieszczona na stronie Operatora.
    3. W szczególnych przypadkach Operator może zwrócić się do Wnioskodawców o dodatkowe wyjaśnienia.

XI. Zawarcie umowy

  1. Podmioty starające się o Grant, które zostaną wybrane do dofinansowania, otrzymają od Operatora drogą elektroniczną instrukcje zawarcia umowy.
  2. Podpisanie umowy następuje w terminie 14 dni od ogłoszenia wyników Konkursu.
  3. W przypadku niedostarczenia dokumentów w terminie, umowa nie zostanie zawarta.

XII. Wsparcie dla realizatorów projektów.

  1. Każda z grup realizujących wniosek będzie miała swojego opiekuna projektu ze strony Operatora.

XIII. Realizacja i Zasady wydatkowania

Zasady ogólne kwalifikowalności dotacji:


Początkiem kwalifikowalności wydatku jest:

I edycja 2024: od 01.10.2024

II edycja 2025: od 01.01.2025

III edycja 2026: od 01.01.2026

 

Kwalifikowane będą wydatki, które:

  1. Są niezbędne dla realizacji projektu realizowanego w wyniku przyznanego Grantu.
  2. Są racjonalne i efektywne (są racjonalnie skalkulowane w oparciu o ceny rynkowe).
  3. Zostały faktycznie poniesione w okresie realizacji wniosku.
  4. Zostały udokumentowane zgodnie z przepisami prawa (ustawa o rachunkowości).
  5. Są zgodne z odrębnymi przepisami prawa powszechnie obowiązującego.

2. Koszty klasyfikowane:

  1. Z pozyskanego Grantu i mogą być pokrywane następujące wydatki:
  1. Kategoria I — koszty bezpośrednio wynikające ze specyfiki projektu (tzw. koszty merytoryczne, w tym koszty promocji — bezpośrednio związane z realizacją zadania).
    1. Wynagrodzenia trenerów, ekspertów, specjalistów realizujących zadania – w części odpowiadającej zaangażowaniu danej osoby w realizację wniosku, jak również innych osób zatrudnionych specjalnie na potrzeby projektu;
    2. Wydatki związane z uczestnictwem bezpośrednich adresatów zadania (w tym np. materiały szkoleniowe, wynajem sali, wynajem niezbędnego sprzętu, odzież, żywność, zakwaterowanie, przejazd Beneficjentów, nagrody dla Beneficjentów w konkursach itp.). Wydatki poniesione na zakup nagród dla beneficjentów są kwalifikowalne tylko w przypadku, gdy wartość jednostkowa nagrody nie przekracza 100,00 zł brutto. Nagrody nie mogą mieć charakteru pieniężnego.
  1. Koszty promocji, w tym m.in. plakaty, ulotki, ogłoszenia prasowe.
  2. Koszty wyposażenia związane z realizacją zadania.
  1. Kategoria II — koszty administrowania projektem:
    1. koszty rozliczenia dotacji, kierowanie projektem, wykonywanie zadań administracyjnych, księgowych (w części odpowiadającej zaangażowaniu danej osoby w realizację projektu, jak również innych osób zatrudnionych specjalnie na potrzeby projektu).

3. Wydatki niekwalifikowalne

  1. Następujące wydatki są niekwalifikowalne:
  1. Poniesionych po lub przed terminem realizacji projektu;
  2. Wyposażenia, które nie jest merytorycznie uzasadnione;
  3. Amortyzacji;
  4. Rezerwy na pokrycie przyszłych strat lub zobowiązań;
  5. Nagród finansowych dla odbiorców projektów;
  6. Nagród, premii i innych form bonifikaty rzeczowej lub finansowej dla osób zajmujących się realizacją zadania;
  7. Zakupu napojów alkoholowych i tytoniowych.
  8. Wyjazdów służbowych osób zaangażowanych w realizację projektu na podstawie umowy cywilnoprawnej, chyba że umowa ta określa zasady i sposób podróży służbowych;

4. Odzyskanie podatku VAT

  1. Wszelkie koszty, jakie zostały ujęte we wniosku, są kosztami brutto. Aktem prawnym, w oparciu o który należy badać możliwość odzyskania podatku VAT, jest ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.)

5. Podwójne finansowanie wydatku

  1. Niedozwolone jest podwójne finansowanie wydatku, czyli zrefundowanie całkowite lub częściowe danego wydatku dwa razy ze środków publicznych, zarówno krajowych, jak i wspólnotowych.

6. Przekazanie środków na realizacja Grantu:

  1. Rady Młodzieżowe, które otrzymały Grant i podpisały umowę, otrzymują na konto kwotę konieczną do realizacji zadań.
  2. Granty mogą być realizowane w terminach:
  3. I edycja 2024: od 01.10.2024 do 31.12.2024
  4. II edycja 2025: od 01.01.2025 do 31.12.2025
  5. III edycja 2026: od 01.01.2026 do 15.12.2025
  6. Realizacja Grantów: w ramach podejmowanych działań przez Rady Młodzieżowe:
    1. Rada Młodzieżowa działająca przy lokalnych samorządach realizuje i rozlicza Grant w ramach przygotowanego harmonogramu opartego na określonej grupie docelowej.
    2. Rada Młodzieżowa realizuje wniosek na terenie właściwego dla siebie samorządu
    3. W ramach Grantu Rady mogą uzyskać wsparcie na organizację wydarzeń i akcji o charakterze charytatywnym.
    4. Grant nie może zostać przekazany w postaci bezpośredniej pomocy finansowej.

XIV. Sprawozdawczość

  1. W terminie 14 dni od zakończenia realizacji wniosku Realizator składa do Operatora sprawozdanie końcowe z projektu.
  2. Formularz sprawozdania zostanie udostępniony każdemu Realizatorowi indywidualnie w wiadomości e-mail na adres kontaktowy podany w Umowie.
  3. Po zaakceptowaniu wersji elektronicznej sprawozdanie należy wydrukować, podpisać i dostarczyć wraz z załącznikami do siedziby Operatora (osobiście lub za pośrednictwem poczty/kuriera) w terminie do 30 dni od zakończenia projektu.
  4. Niewywiązanie się z obowiązku sprawozdawczości w określonym przez Operatora terminie może skutkować wezwaniem do zwrotu części lub całości przyznanej dotacji.
  5. Rozliczenie powinno zawierać:
  1. opis zrealizowanych działań i założeń projektu przedstawiony na formularzu sprawozdania, wraz z informacją, czy zamierzone cele zostały zrealizowane.
  2. wykaz faktur i rachunków związanych z realizacją projektu,
  3. cyfrowe zdjęcia z poszczególnych etapów prac zawartych w harmonogramie Wniosku, do których zgodę na udostępnienie wizerunku do celów dokumentacji i promocji projektu przez Operatora.

XV. Postanowienia końcowe

  1. Grupa przesyłając formularz zgłoszeniowy do Konkursu akceptuje postanowienia niniejszego Regulaminu.
  2. Organizator może zmodyfikować zasady realizacji Konkursu zawarte w niniejszym Regulaminie, przerwać, odwołać realizację Konkursu lub go zakończyć bez konieczności podania przyczyny.
  3. W sprawach interpretacji zapisów i wymogów regulaminowych decyzję podejmuje Organizator.
  4. Organizator ma prawo do weryfikacji danych umieszczonych w formularzu zgłoszeniowym.
  5. W wypadku nierzetelnej realizacji inicjatywy, w szczególności wydatkowania otrzymanych środków w sposób inny niż określony we wniosku lub nierozliczenia Grantu w wymaganym terminie, opiekun Grantu może zostać wezwany do zwrotu kosztów mini Grantu pokrytych ze środków Organizatora.
  6. Zapisy niniejszego Regulaminu mogą ulec zmianie.
  7. Nadrzędnym dokumentem wobec niniejszego Regulaminu jest Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz Regulamin Konkursu Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.
  8. Ostateczna interpretacja Regulaminu należy do Operatora.

XVI. Ochrona danych osobowych

  1. Administratorem danych osobowych jest Organizator Konkursu Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
  2. Przystąpienie do Konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na gromadzenie i przetwarzanie danych w celach związanych z przeprowadzeniem i realizacją Konkursu, zgodnie z ustawą z dn. 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000 z późn. zm.) oraz z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – RODO. Jednocześnie przystąpienie do Konkursu  jest jednoznaczne z oświadczeniem o byciu poinformowanym przez wszystkich  uczestników nt. celu zbierania danych osobowych oraz o przysługującym prawie dostępu  do swoich danych oraz otrzymania ich kopii, możliwości ich sprostowania, prawa do  usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu wobec ich  przetwarzania, a także prawa do przenoszenia danych i wniesienia skargi do organu  nadzorczego, jak również, że podanie tych danych było dobrowolne.
  3. Zgromadzone przez Organizatora dane osobowe oraz informacje zawarte w formularzach zgłoszeniowych będą gromadzone i przetwarzane do celów realizacji, promocji i sprawozdawczości „Rządowego programu funduszu młodzieżowego – Konkurs fundusz młodzieżowy 2024 -priorytet 1” oraz wykorzystane w materiałach promocyjnych.
  4. Osoby uczestniczące w realizacji Grantu akceptują, iż wszystkie w jej ramach podjęte działania oraz związane z wykonawcami dane osobowe mogą zostać upubliczniane w szczególności na stronie internetowej Organizatora oraz w innych formach przekazu publicznego realizowanego przez Organizatora.
  5. Nadesłanie zgłoszenia do Konkursu jest równoznaczne z oświadczeniem, że grupa wolontariuszy posiada prawa autorskie do nadesłanego pomysłu.